Aktualności

Oprawę historyczną turnieju rycerskiego na zamku w iłży przygotuje w roku 2024 Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde”.

Podczas dwóch dni ubiegłorocznego Turnieju Rycerskiego na Zamku w Iłży 30 kwietnia – 01 maja 2023r. można było podziwiać wspaniałe pokazy rycerskie przygotowane przez Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „LEO CORDE”.

Członkowie bractwa rycerskiego od lat zmagają się w zaciętych prestiżowych pojedynkach  historycznych inscenizacji wielkich bitew m.in. w Malborku i Ogrodzieńcu rozbudzając w nas ducha rywalizacji i honoru. Najlepsi z nich zajmują wysokie podia w turniejach grunwaldzkich uważanych za rycerskie mistrzostwa Polski. Są miłośnikami i wielkimi pasjonatami żywej lekcji historii i rekonstrukcji historycznej. Biorą aktywny udział w tradycyjnych turniejach rycerskich, więc w tym roku na Zamku w Iłży możemy także liczyć na ich spektakularną bitwę z udziałem koni, pieszych oraz artylerii.

W turniejowych szrankach w dniach 03-04 maja 2024r. można będzie zobaczyć mocną rywalizację rycerskich potyczek, którym towarzyszyć będzie dawna muzyka sławiąca bohaterskie czyny i wydarzenia. W tym czasie miasto Iłża oraz Zamek będzie gościć nie tylko zapalonych pasjonatów, ale również współorganizatorów, którzy po raz kolejny sprawią, że atmosfera historycznej zawieruchy wyczuwalna będzie na każdym kroku. Mowa oczywiście o Bytomskim  Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE.

Niepowtarzalną okazją by poznać ich pasję i zaangażowanie była zeszłoroczna majówka, podczas której zamkowe mury wypełniły się spragnionymi wrażeń mieszkańcami i turystami, a otaczająca je fosa stała się miejscem spektakularnej bitwy, dostarczającej wielu emocji zarówno wspomnianej publiczności, jak i samym walczącym, którzy potykali się prowadząc ponad godzinne natarcie.

Przez lata działalności LEO CORDE zyskało uznanie zarówno wśród pasjonatów historii, jak i szerokiego grona odbiorców, którzy podziwiają ich niestrudzoność i autentyczność. Bytomskie stowarzyszenie to jedno z największych zarejestrowanych bractw rycerskich w Polsce. Jego członkowie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, trenują w lokalnej szkolnej placówce, przyuczają się rycerskiego rzemiosła i szkolą w walkach pełnokontaktowych. Ich dowódcą jest Mirosław Markowski – „ojciec” wielu jarmarków czy turniejów rycerskich na południu Polski, jak i współorganizator Mistrzostw Świata IMCF w Malborku – zajmujący się rekonstrukcją historyczną okresu XIV i XV wieku od niemal dwudziestu czterech lat. W swojej dotychczasowej karierze zdobył dwa tytuły Wicemistrza Polski, a ponad sześćdziesiąt razy wchodził na podium turniejów rycerskich w całej Polsce, jak i za granicą.

Stowarzyszenie specjalizuje się w rekonstrukcji historycznych wydarzeń oraz kultury dawnych epok, dbając przy tym o różnorodność profesji, czego efektem jest liczba aktywnych sekcji. Największą i najbardziej elementarną sekcję, tj. bojową prowadzą trenerzy: Mirosław Markowski i Łukasz Gawlik. Niewiele mniej istotna, choć równie pokaźna, sekcja artyleryjska podlega Arturowi Dumnickiemu. Najbardziej utytuowanym wśród członków stowarzyszenia łucznikiem jest Bartłomiej Brzozowski. Dba on o to, by wszystkie strzały zawsze trafiały do celu. Bez wątpienia, w gronie bractwa, liczne gremium stanowią także panny, panie i damy – na czele z Panią wiceprezes Agatą Czekałą, która nie tylko zapewnia obecność LEO CORDE w mediach społecznościowych, ale także uczy tańców dawnych. Realizuje się również w walkach rycerskich – zakładając zbroje i pojedynkując się w szrankach. Z kolei o kuchnię i nienasycony apetyt „niebiesko-czarnych” doskonale dba Wanda Nowak. Najbardziej utytułowani członkowie bractwa w walkach rycerskich to: Dawid Paszkiewicz – nagrodzony brązowym medalem podczas Mistrzostw Świata federacji IMCF w Szkocji, Amedeo Clamer – zdobywca tytułu Mistrza Włoch w konwencji walk na miecz długi, Piotr Tyńczyk – zwycięzca Złotego Pasa Grunwaldu oraz Srebrnego Miecza Grunwaldu, Łukasz Gawlik – zdobywca tytułu Wicemistrza Polski w walkach 2 vs. 2, stale goszczący na podium w wielu turniejów rycerskich, Mateusz Warzecha, Michał Racki – finaliści Złotego Miecza Grunwaldu, osobowość estrady, realizujący w czołówce najlepszych niejednej areny i sercu niejednej damy.

Największą chlubę „bytomskich lwów”, jak sami mówią, stanowi przyjacielska, wręcz rodzinna relacja, dzięki której atmosfera niejednego średniowiecznego widowiska nabiera jeszcze większego blasku, przyciąga uwagę i wciąga widza w magiczną aurę minionych wieków. Rycerze LEO CORDE od kilku lat współorganizują wiele imprez, jak i wydarzeń. Od wiosny do jesieni, tworzą niezapomniane widowiska dla szerokiego grona odbiorców na Zamku Ogrodzieniec, Rabsztyn, Oświęcim czy Iłża.

Tegoroczny Turniej na Zamku w Iłży stanowić będzie miejsce spektakularnego i niezapomnianego widowiska – zbrojnej konfrontacji rycerzy z Południa i Północy. Swoje umiejętności prezentować będą jedni z najlepszych rycerzy w Polsce, zdobywcy wielu laurów i trofeów, reprezentanci na arenach mistrzostw krajowych, jak i międzynarodowych w walkach rycerskich. Po raz kolejny, skomponowana zostanie barwna mozaika minionych czasów, w której nie zabraknie także pokazów broni oblężniczej, pokazów konnych, jak i atrakcji dla najmłodszych w postaci wioski rycerskiej.

Patronem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

EN
PL DE EN