Aktualności

JUŻ WKRÓTCE ZAMEK BISKUPÓW KRAKOWSKICH W IŁŻY PO RAZ KOLEJNY ZAMIENI SIĘ W PLAN FILMOWY

W dniach 17-20 czerwca 2024r. kolejne zdjęcia do historycznego serialu TVP będą realizowane na naszym Zamku w Iłży. Po raz drugi zespół filmowców i aktorów zagości na wzgórzu zamkowym aby opowiedzieć nam o losach monarchii w Polsce. Tytułowe role zagrają: Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk).

,,Królowie” to kostiumowa opowieść przedstawiająca losy Władysława Warneńczyka oraz pierwsze lata rządów jego brata Kazimierza Jagiellończyka. Każdy zapisał się na kartach nie tylko polskiej historii: jeden jako król Węgier i wielki przegrany w wojnie z Turkami, drugi jako budowniczy silnego, stabilnego państwa litewskiego. Akcja serialu rozpoczyna się w 1440 roku, w momencie, gdy 16 letni Władysław, koronowany po śmierci ojca na króla Polski wyrusza na Węgry, by objąć tamtejszy tron. W tym samym czasie, młodszy o trzy lata Kazimierz jedzie na Litwę, żeby przejąć władzę po zmarłym wielkim księciu Zygmuncie Kiejstutowiczu. Królowa Zofia przebywa w tym czasie w Sanoku, skupiając wokół siebie opozycję wobec biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Po tragicznej śmierci Władysława pod Warną i kilkuletnim okresie bezkrólewia, koronę wkłada Kazimierz. Wspierany przez matkę rozpoczyna panowanie w państwie pogrążonym w chaosie i bezprawiu.

Wielka historia będzie tytułem dla licznych wątków obyczajowych i pretekstem do snucia opowieści o ludziach – o ich namiętnościach, miłościach, radościach i smutkach, które niezależnie od czasów są zawsze podobne, ale w kontekście średniowiecznej obyczajowości nabierają nowego wymiaru.

Oprócz Michała Kaszyńskiego i Krzysztofa Świłpy w serialu zagrają Maria Pawłowska (królowa Zofia), Przemysław Stippa (Zbigniew Oleśnicki), Adam Zdrójkowski (Gromek), Aleksandra Justa (ochmistrzyni Kraska), Robert Gulaczyk (Fedor), Anna Oberc (Katka), Wojciech Błach ( Johann), Bartłomiej Nowosielski (Klemens), Piotr Miazga (Nawoj), Jan Jankowski (Jan z Czyżowa), Hanna Zbyryt (Gertruda)

Serial reżyserują Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz i Piotr Bieliński. Za kostiumy odpowiada Elżbieta Radke, scenografię Konrad Laprus, a za charakteryzację Justyna Zaranek.

Producentem serialu jest Jolanta Filipowicz, a serial produkowany jest wewnętrznie przez Telewizję Polską.

Zdjęcia serialu realizowane będą m.in. w : Biskupinie, Iłży, Wąchocku, Rogalinie, Kazimierzu Dolnym oraz w lasach nad Świdrem.

Jesteśmy dumni i cieszymy się niezmiernie, że akcja cieszącego się popularnością serialu historycznego toczyć się będzie w naszym pięknym miasteczku.

EN
PL DE EN