„Rewitalizacja zabytkowego pieca garncarskiego przy. ul. Wójtowskiej w Iłży”

Urząd Miejski w Iłży, postanowił otoczyć opieką zaniedbany zabytkowy piec do wypału ceramiki. Zadanie to zrealizuje przy współudziale dotacji od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. „Remont konserwatorski zabytkowego zespołu pieców garncarskich w Iłży” dostał dofinansowanie w wysokości 93 250 złotych.

– Garncarskie tradycje Iłży to nasza historia, z której jesteśmy dumni, a duma ta wywołuje z kolei poczucie obowiązku, dlatego postanowiliśmy zatroszczyć się o to co jeszcze zostało po rzemiośle ceramicznym w naszym mieście. W pierwszej całkowicie odnowimy znajdujący się na ul. Wójtowskiej zabytkowy piec, pochodzący z pierwszej połowy XIX w., który należał kiedyś do rodziny Pastuszkiewiczów. Postępująca od wielu lat destrukcja pieca może doprowadzić do jego zupełnego zniszczenia, do czego nie można dopuścić – mówi Przemysław Burek, burmistrz Iłży.

Przypomnijmy, że obudowa pieca w kształcie stożka, jest unikalnym w skali kraju przykładem swoistej historycznej architektury przemysłu domowego związanego z rzemiosłem garncarskim. Piece wykorzystywał do 1962 roku ostatni garncarz z rodu Pastuszkiewiczów – Stanisław Pastuszkiewicz.

Podstawowym materiałem, z którego wykonano piec jest kamień łamany, cegła ceramiczna oraz zaprawa wapienna. Piece wykonane z cegły obłożono kamieniem polnym, a dolne partie komór oraz ruszt wykonano z cegły szamotowej. Piec znajduje się w ekspozycji zewnętrznej i narażony jest na ciągłe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Mówiąc wprost, niszczą go deszcze oraz podsiąkające wody. To sprawia, że całą budowlę trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Pierwsze prace wykonane były już w ubiegłym roku. Był to remont ogrodzenia oraz wykonanie projektu wraz z programem prac konserwatorskich. Remont pieca potrwa do końca października tego roku.

Warto dodać, że zmieniliśmy też otoczenie zabytku. Na ogrodzeniu pojawiły się tablice informacyjne oraz zamontowano stojaki rowerowe.

DE
PL EN DE