Blog

Kolejna niedziela na Zamku w Iłży (7 sierpnia) zapraszamy od godz. 13.00 do 18.00 na cykl wydarz...

30 lipca 2022r. godz. 11.00-22.00 Część piknikowa od 11:00 do 18:00 Atrakcje pikniku:• WARSZT...

Niedziela (10 lipca) godz. 13.00 Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży „Iłża w zwierciadle czasu i s...

Kolejna niedziela na Zamku w Iłży (3 lipca) zapraszamy od godz. 13.00 do 18.00 na cykl wydarzeni...

Oj, było gorąco – słońce podnosiło temperaturę, zamek był oblegany nie tylko za dnia, a pokaz o...

Oprac.: dr hab. Rafał Zapłata, prof. ucz.* Opublikowano: 15.06.2022 r. WSTĘPZamek biskupów...

Będzie gorąco, tajemniczo i nastrojowo – tak zapowiada się „Noc Kupały” na Zamku w Iłży. Na to w...

W najbliższą niedzielę (5 czerwca), zapraszamy na ,,Przygodę z historią” na zamku w Iłży rozpocz...

Od 2021 roku na zamku biskupów krakowskich w Iłży prowadzone są prace konserwatorskie, związane z zabezpieczeniem, jak i odtworzeniem części zamku Biskupów Krakowskich w Iłży. Działaniom tym przyświeca idea zachowania obiektu, ochrony zabytkowych elementów oraz dążenia do udostępnienia zwiedzającym – mieszkańcom miasta i regionu, a także turystom - wyjątkowego zabytku (z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa), jakim jest zamek Biskupów Krakowskich w Iłży.

„Konserwacja i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży w zakresie niezbędnym dla zachowania i ustabilizowania konstrukcji zabytku” to zadanie, które jest realizowane na zamku w Iłży. Sprawdzamy postęp prac.

Chociaż na zamku w Iłży zaczęły się prace budowlane, to „Przygoda z historią” odbędzie się bez przeszkód. W niedzielę, 27 czerwca Zamek w Iłży wraz z rycerzami z LEO CORDE – Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej zapraszają na kolejne wydarzenie z tego cyklu.

Będzie gorąco, tajemniczo i nastrojowo – tak zapowiada się „Noc Kupały” na Zamku w Iłży. Na to wydarzenie Gmina Iłża zaprasza w niedzielę, 20 czerwca od godziny 15. W programie znalazły się pokazy i zabawy rycerskie, ale także występ zespołu oraz festiwal tańca z ogniem. To ostatnia okazja na zwiedzanie górnego dziedzińca i baszty przed renowacją.

Niedziela, 13 czerwca to kolejny dzień, w którym Zamek w Iłży wraz z rycerzami z LEO CORDE - Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej zaproszą na „Przygodę z historią”. Będzie też coś dla spragnionych wrażeń kulinarnych – swoje stoisko będą miały fantastyczne kucharki z Koła Gospodyń Wiejskich z Jedlanki Starej.

Warsztaty kowala, garncarza i inne, zajęcia w szkółce rycerskiej i wspólne zabawy z wojami - to wszystko można było przeżyć w czasie niedzielnych zajęć "Przygoda z historią" na zamku w Iłży. Cieszy fakt, że ta cykliczna impreza ma coraz większą rzeszę stałych odbiorców. Zapraszamy!

W niedzielę, 30 maja na Zamku w Iłży odbyła się pierwsza impreza z cyklu “Przygoda z historią”. Atrakcji było co niemiara, a Zamek w Iłży odwiedziły tłumy.

W niedzielę, 30 maja w godzinach od 14 do 19 na zamku w Iłży ponownie zagoszczą rycerze. Pierwsza impreza z cyklu „Przygoda z historią” będzie obfitować w liczne atrakcje, które – z okazji Dnia Dziecka – zapewnią wojowie z LEO CORDE - Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej.

W kwietniu ze skarp wzgórza zamkowego w Iłży zniknęły krzaki. Prace były prowadzone za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich celem było podniesienie estetyki wzgórza i przygotowanie do dalszej rewitalizacji Zamku. Dzięki temu budowla jest lepiej widoczna i zachęca turystów do jej odwiedzenia.

Spieszymy donieść, że @Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna umieściła Zamek w Iłży wśród trzech najpopularniejszych zamków, pałaców i dworów województwa mazowieckiego! To pokłosie akcji dla @Dzieje się na Mazowszu. Internauci decydowali, gdzie najchętniej spędzają czas. Akcja dotarła do ponad miliona osób. Dziękujemy i zapraszamy do zwiedzania :)

„Konserwacja i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży w zakresie niezbędnym dla zachowania i ustabilizowania konstrukcji zabytku” – takie zadanie ma zamiar zrealizować Iłża dzięki dofinansowaniu od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 550 tysięcy złotych. Na ten cel pozyskano także dotację w wysokości 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urząd Miejski w Iłży, postanowił otoczyć opieką zaniedbany zabytkowy piec do wypału ceramiki. Zadanie to zrealizuje przy współudziale dotacji od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. „Remont konserwatorski zabytkowego zespołu pieców garncarskich w Iłży” dostał dofinansowanie w wysokości 93 250 złotych.

Szykują się duże zmiany na zamku w Iłży. Dzięki dotacjom ruszą prace związane z rewitalizacją najcenniejszego iłżeckiego zabytku, jakim są ruiny zamku biskupów krakowskich. Iłża dostała na ten cel największe granty spośród wszystkich gmin na Mazowszu – prawie milion złotych. Nie zapomniano także o tradycjach garncarskich miasta.

„4 marca roku pańskiego 1386 Władysław Jagiełło zostaje koronowany na króla Polski, rozpoczynając tym samym długie panowanie Jagiellonów na krakowskim tronie. Wkrótce po koronacji, wraz z małżonką Jadwigą, udaje się w drogę do Wilna by rozpocząć proces chrystianizacji Litwy.

DE
PL EN DE