Szykują się duże zmiany na zamku w Iłży. Dzięki dotacjom ruszą prace związane z rewitalizacją najcenniejszego iłżeckiego zabytku, jakim są ruiny zamku biskupów krakowskich. Iłża dostała na ten cel największe granty spośród wszystkich gmin na Mazowszu – prawie milion złotych. Nie zapomniano także o tradycjach garncarskich miasta.
To wspaniała informacja dla wszystkich miłośników historii, a szczególnie dla mieszkańców Iłży. Już wkrótce na iłżeckim zamku ruszą kolejne prace. Dzięki dobrze zorganizowanej współpracy między władzami Iłży a Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zamkowe wzgórze będzie jeszcze mocniej przyciągać turystów, a dla iłżan ma szansę stać się ulubionym miejscem spacerów. Chociaż szykują się duże zmiany, to pójdą one w stronę przywrócenia budowli jej dawnej świetności, bez zaburzania zabytkowego charakteru zabudowań i ich otoczenia.
– To bardzo dobry czas dla Iłży. Cieszę się, że dzięki wsparciu profesora Jakuba Lewickiego – Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nasz zamek wypięknieje i stanie się magnesem przyciągającym turystów zainteresowanych historią i kulturą. Zadanie pod nazwą „Konserwacja i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży w zakresie niezbędnym dla zachowania i ustabilizowania konstrukcji zabytku” dostało dotację w wysokości 550 tysięcy złotych – mówi Przemysław Burek, burmistrz Iłży. – Konserwator Zabytków dostrzega, że nasze działania związane z zamkiem są długofalowe, i dzięki temu mamy jego poparcie.
Inwestycja będzie polegała na konserwacji istniejących murów z uzupełnieniem ich w zakresie niezbędnym dla zachowania substancji zabytkowej, wraz z wykonaniem tarasów widokowych i instalacji oświetlenia. Projekt obejmuje ruiny Zamku Górnego z wyłączeniem zadaszonych pomieszczeń przy wieży. Powstaną drewniane tarasy widokowe, nowe posadzki na dziedzińcu i w dawnych pomieszczeniach. Dzięki pracom ruiny można będzie zwiedzać na dwóch poziomach – dolnym i górnym.
Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
Na to samo zadanie Iłża dostała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – to kwota 350 tysięcy złotych. To pierwsze dofinansowanie działań przy zamku w Iłży z ministerstwa w historii miasta. W tym roku złożonych było ponad 2200 wniosków, z czego tylko ponad 400 uzyskało wsparcie finansowe.
Otwarcie ofert na realizację zadania nastąpiło 7 maja, aktualnie trwa sprawdzanie złożonych ofert, a prace powinny zakończyć się jeszcze w październiku bieżącego roku.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał Iłży także 53000 złotych na „Opracowanie projektu budowlanego odbudowy kładki wejściowej łączącej zamek dolny z górnym, remontu dojść do zamku oraz oświetlenia zamku dolnego i dojść do zamku w Iłży”. – Dzięki temu odtworzymy historyczne wejście na zamek górny. Cały teren będzie ulubionym miejscem spacerów, dzięki nowym alejkom, oświetleniu i małej architekturze – dodaje Przemysław Burek, burmistrz Iłży.
Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
Kolejnym zadaniem, które miasto i gmina Iłża zrealizuje przy współudziale dotacji od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, będzie „Remont konserwatorski zabytkowego zespołu pieców garncarskich w Iłży”. Dofinansowanie na to zadanie to 9325
złotych.
– Garncarskie tradycje Iłży to nasza duma, dlatego postanowiliśmy także zadbać o zabytkowy piec, z pierwszej połowy XIX w., który należał do rodziny Pastuszkiewiczów i znajduje się przy ulicy Wójtowskiej. Dalsza degradacja pieca może doprowadzić do jego zupełnego zniszczenia, do czego nie można dopuścić – mówi Przemysław Burek.
Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
Iłża czeka też na rozstrzygnięcie konkursu o dotacje na zabytki, przeprowadzonego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Są też plany dotyczące kolejki wąskotorowej przy ulicy Błazińskiej.