Aktualności

Wielkanocne Barabanienie w Iłży

Wielkanoc w Iłży obchodzi się wyjątkowo uroczyście. To nie tylko czas pełen radości z budzącego się na nowo życia, ale także okres bogaty w iłżeckie tradycje związanie ze Świętami Wielkiej Nocy. Najbardziej znanym, iłżeckim zwyczajem zwiastowania Zmartwychwstania Pańskiego jest kultywowane od 400 lat BARABANIENIE. O północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę wyruszają na ulice Iłży barabaniarze z dużym bębnem o średnicy metra i półmetrowej wysokości. Jest to zabytkowy instrument o donośnym , głębokim dźwięku, przechowywany w miejscowym kościele farnym. Dwóch mężczyzn nosi baraban i przytrzymuje go, a pozostałych ośmiu doświadczonych barabaniarzy wybija rytm podczas kilkuminutowych postojów na ulicach miasteczka. Od ponad 40-tu lat  solistą i przewodnikiem barabaniarzy jest Pan Marian Rachudała, który nie wyobraża już sobie życia bez tej tradycji wielkanocnej.

Ta tradycja, zakorzeniona w Iłży od XVII wieku, jest obecna nieprzerwanie, nawet w najtrudniejszych czasach. Wyjątkiem był jedynie stan wojenny, kiedy to nie było możliwe przeprowadzenie procesji. Mimo upływu czasu, nadal nie można jednoznacznie określić początków tego zwyczaju. Istnieją dwie teorie  – według jednej, baraban zawitał do miasta wraz z wrogimi wojskami podczas potopu szwedzkiego, zaś druga głosi, że jest łupem wojennym zabranym Turkom podczas Odsieczy Wiedeńskiej.

autor : Muzeum Regionalne w Iłży

Każdego roku, w noc poprzedzającą Wielką Niedzielę, grupa bębniarzy zbiera się, by wyruszyć na ulice i odbyć tradycyjny pochód, który przemierza stałą trasę o długości  około 10 km. Podczas pochodu, bębni się pod domami wyróżnionych gospodarzy, gdzie witani są przez mieszkańców i dzielą się jajkiem ze święconki. To właśnie w tę jedna noc, bębniarze i mieszkańcy celebrują nie tylko nadchodzące święto, ale również trwające od wieków dziedzictwo i tradycję.

Barabanienie w Iłży to nie tylko akt kulturowy, ale i społeczny, który łączy pokolenia buduje i wzmacnia wspólnotę. Kultywowanie tej tradycji daje mieszkańcom poczucie tożsamości i wyróżnia miasto spośród tysięcy innych w Polsce.

W ubiegłym roku, barabanienie zostało docenione i wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa, co stanowi kolejny krok w pielęgnowaniu tej wyjątkowej tradycji. Dla mieszkańców Iłży, baraban to nie tylko instrument, ale i symbol, który jednoczy społeczność i przypomina o wartościach, którymi warto się dzielić.

W tę jedną noc, gdy dźwięki bębnów niosą się ulicami, Iłżanie i goście mogą poczuć moc tradycji i uczestniczyć w wyjątkowym doświadczeniu, które zawsze będzie integralną częścią lokalnej kultury i historii.
Warto dodać, że niektórzy powstanie zwyczaju barabanienia łączą z obleganiem zamku biskupów krakowskich przez wojska szwedzkie podczas „potopu”. Należy jednak pamiętać, że to tylko legenda.

EN
PL DE EN