Zamek w Iłży przejdzie największą w historii rewitalizację

„Konserwacja i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży w zakresie niezbędnym dla zachowania i ustabilizowania konstrukcji zabytku” – takie zadanie ma zamiar zrealizować Iłża dzięki dofinansowaniu od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 550 tysięcy złotych. Na ten cel pozyskano także dotację w wysokości 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace mają ruszyć tuż po rozstrzygnięciu przetargu, a zakończą się w październiku tego roku. Ich zakres obejmuje: roboty przygotowawcze i ziemne, konserwację murów i sklepień od dołu i od góry, wykonanie odwodnienia oraz nawierzchni dziedzińca i dawnych pomieszczeń. Powstaną także kraty zabezpieczające, tarasy widokowe oraz instalacje elektryczne. Projektowana konserwacja i prace odtworzeniowe ruin maja na celu poprawę stanu technicznego zabytku oraz udostępnienie go dla zwiedzających, poprzez wykonanie drewnianych tarasów widokowych i uczytelnienie funkcji obiektu za pomocą różnorodnej faktury nawierzchni, czyli wykonania posadzek – kamiennej na dziedzińcu i ceramicznej w dawnych pomieszczeniach. Wody deszczowe będą powierzchniowo odprowadzone w teren zielony. W wyniku inwestycji ruiny można będzie zwiedzać na dwóch poziomach – dolnym i górnym. Nad bramą, prowadzącą na dziedziniec pojawi się również drewniana kładka – tak, aby można było przejść naokoło istniejących murów. Wszystkie podesty dla zwiedzających zostaną oświetlone za pomocą stylizowanych lamp LED z czujnikami ruchu.

– Dzięki wykonaniu tarasów będzie można zwiedzać zamek w całej okazałości. Kiedy już powstanie instalacja elektryczna, będzie możliwe stworzenie systemu nagłośnienia i podłączenie internetu. To da nam możliwość organizacji kina plenerowego czy kameralnych koncertów. Chcemy, by zamek stał się centrum życia kulturalnego. Ponadto jedna z komnat w piwnicach zostanie przystosowana do organizacji konferencji i szkoleń, z czego będzie chciało z pewnością skorzystać wiele firm i instytucji – mówi Przemysław Burek, burmistrz Iłży. – Te wszystkie prace otwierają nam drzwi do dalszych działań na zamku w Iłży.

W ramach prac zostanie przebudowane samo wejście na basztę: zamiast zewnętrznych krótkich betonowych schodów, zostaną wykonane nowe, prowadzące na basztę od strony dziedzińca. Na dziedzińcu zamkowym pojawią się posadzki z kamienia polnego oraz podziemna instalacja odprowadzająca wody opadowe poza obręb murów. Z kolei w dawnych komnatach zostaną położone posadzki ceramiczne.

EN
PL DE EN