Aktualności

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży planem filmowym serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”
Dni 22-27 października 2023 r. to wyjątkowy czas w historii zamku w Iłży, który po raz pierwszy stał się scenerią dla serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”. Zamek iłżecki tym samym dołączył do zaszczytnego grona zamków o znaczącej pozycji w branży filmowej. Zdjęcia do filmu kręcono przede wszystkim na zamku górnym, co można uznać za kolejny pozytywny wymiar rozpoczętych w 2021 r. prac konserwatorsko-odtworzeniowych części murów zamkowych. Zespół filmowców w znakomity sposób wzbogacił – choć na chwilę – mury zamkowe, nie tylko historycznymi postaciami, ale i wyposażeniem, które w filmie przenosi nas do czasów średniowiecza. Na planie filmowym nie zabrakło – w historycznych ubiorach – przedstawicieli różnorodnych warstw społecznych czasów średniowiecza. Byli przedstawiciele władz czyli możni ówczesnej epoki, jak i służba, a także zbrojni. Nie zabrakło również przedstawicieli kościoła – mnichów, doskonale wpisujących się w scenerię zamku, w końcu to zamek biskupi – Biskupów Krakowskich. Zamek tym samym może pochwalić się kolejną formą upowszechniającą historię, obok organizowanych imprez historycznych – czyli „przygody z historią” ciąg dalszy, i w kolejnej odsłonie.

Kilka słów o produkcji, bohaterach i znakomitych aktorach, z odrobiną zapowiedzi na temat tego, co czeka widzów w kolejnych odcinkach serialu. Obecnie trwają prace nad drugim sezonem serialu Korona Królów-Jagiellonowie. Ta seria rozpocznie się w roku 1420, kilka miesięcy po wydarzeniach kończących sezon pierwszy. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) niechętny nowemu ożenkowi, ale rozumiejący jego konieczność, za namową Witolda (Michał Chorosiński) rozpoczyna starania o młodziutką córkę kniazia Andrzeja Holszańskiego, Sonkę ( w tej roli Maria Pawłowska). W 125 odcinkach zobaczymy wydarzenia z dwóch dekad. Wydarzenia historyczne i polityczne, tak jak w poprzednim sezonie będą stanowiły jedynie tło dla opowieści obyczajowej.
Głównym tematem tej opowieści stanie się małżeństwo króla z Sonką. Młodziutkiej królowej początkowo trudno będzie odnaleźć się na Wawelu. Król nie będzie do niej pałał wielkim uczuciem. Z czasem jednak zacznie doceniać jej charakter i temperament, a młoda żona da mu upragnionych następców tronu. Będziemy świadkami wielkiej radości z narodzin synów Jagiełły, zobaczymy też bezbrzeżną rozpacz po śmierci drugiego syna króla.
Ważnym wątkiem obyczajowym będzie też rywalizacja pomiędzy Sonką a dorastającą córką Jagiełły, Jadwigą (Maja Szopa), czy platoniczna miłość królowej i młodego Jana Hinczy (Kamil Szklany). Emocje rozgrzeje też walka o władzę pomiędzy królową a rosnącym w siłę Zbigniewem Oleśnickim (Przemysław Stippa). To Sonka stanie się główną bohaterką tej serii. Jagiełło jako postać równorzędna odejdzie mniej więcej w dwóch trzecich sezonu. Po śmierci męża Sonka stanie do walki o tron dla swoich synów. Sezon zakończy się w 1440 roku, sześć lat po śmierci Jagiełły w momencie wyjazdu młodego króla Władysława na Węgry. Młodzi Jagiellończycy będą daleko, królowa zamknie się w Sanoku, a tron w Krakowie zostanie pusty. Widzowie zostaną z pytaniem, kto będzie rządził Polską? W tle tych głównych wydarzeń obejrzymy również porywające historie romantyczne, nie zabraknie wątków komediowych, z udziałem bohaterów drugiego planu.

Oprócz znanych z poprzednich sezonów postaci, a także Marii Pawłowskiej w roli Sonki, zobaczymy również takich aktorów jak Zbigniew Stryj, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, czy Ilona Wrońska. Reżyserami tej serii są: Krzysztof Łukaszewicz, który odpowiadał również za realizację poprzedniego sezonu serialu, a także Tomasz Matuszczak i Piotr Fiedziukiewicz. Za kostiumy jest odpowiedzialny zespół legendarnej Elżbiety Radke, a za scenografię odpowiadają – Andrzej Haliński oraz Konrad Laprus. Zdjęcia realizowane są między innymi w kompleksie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Rogalińskim Parku Krajobrazowym, na Zamku w Lublinie, Zamku w Iłży, w kaplicy Trójcy Świętej, Opactwie Cystersów w Wąchocku, czy w zabytkach w Inowłodzu.